Krótki wpis o geodezji i pracy geodetów

ę być dosyć nietypowe tym osobom, które nie znają się na geodezji. Tymczasem specjalistyczne zastosowania geodezji są bardzo szerokie, a praca geodetów może być wykorzystywana nawet przez osoby zajmujące się przeprowadzaniem badań

Krótki wpis o geodezji i pracy geodetów

Mniej znane zastosowania geodezji

Osoby dobrze znające się na geodezji wiedzą, że praca geodetów może być wykorzystywana na różne sposoby. Jedne z nich są bardzo znane, a inne wydają się być dosyć nietypowe tym osobom, które nie znają się na geodezji. Tymczasem specjalistyczne zastosowania geodezji są bardzo szerokie, a praca geodetów może być wykorzystywana nawet przez osoby zajmujące się przeprowadzaniem badań astronomicznych i przygotowywaniem lotów w kosmos. Jednak szczegółowe zastosowania geodezji mogą być wykorzystywane również w miastach i miejscowościach oraz w obszarze planowania przestrzennego dotyczącego bardziej rozbudowanych lub nietypowych budynków. Wszystko to sprawia, że geodeci muszą posiadać bardzo dobre wykształcenie i odbywać odpowiednie praktyki, aby mogli wykonywać wszystkie zlecane im prace.


Do prac Urzędu należy też wdrażanie

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. zwiększyła się liczba zadań realizowanych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Urząd zajmuje się m.in. wdrażaniem Dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiającej Infrastrukturę Informacji Przestrzennej w Europie (INSPIRE). Do prac Urzędu należy też wdrażanie projektów w ramach 7. Osi Priorytetowej ?Społeczeństwo informacyjne ? budowa elektronicznej administracji? Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki: GBDOT, GEOPORTAL2, ISOK, TERYT 2, ASG-EUPOS i POKL INSPIRE.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju


W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju

W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju wspiera także Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (CODGiK), który od 1 stycznia 2011 r jest instytucją gospodarki budżetowej (wcześniej działał przy Głównym Geodecie Kraju). Powołano go by uzupełniał i zarządzał centralnym państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Do zakresu działań CODGiK należy tworzenie własnych opracowań, a także gromadzenie i weryfikowanie opracowań przyjmowanych do zasobu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wykonują zlecenia dla Głównego Geodety Kraju oraz realizują zamówienia zewnętrzne zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju



© 2019 http://berno.com.pl/