Kilka słów o ogrzewaniu

łowym, wodą czy nawet gazem. Dlaczego warto wykorzystać takie urządzenia? Co sprawia, że są one tak bardzo rozpowszechnione? Do głównych zalet takiego urządzenia należy fakt, że nagrzewnice są bardzo proste w obsłudze. Dodatkowym

Kilka słów o ogrzewaniu

Zalety wykorzystania nagrzewnic

Nagrzewnice to proste urządzenia, które pozwalają na szybkie nagrzanie określonej powierzchni. Są one zasilane różnymi paliwami ? olejem opałowym, wodą czy nawet gazem. Dlaczego warto wykorzystać takie urządzenia? Co sprawia, że są one tak bardzo rozpowszechnione? Do głównych zalet takiego urządzenia należy fakt, że nagrzewnice są bardzo proste w obsłudze. Dodatkowym ich atutem jest niewątpliwie możliwość rozpoczęcia pracy w dowolnie wybranym momencie. Nagrzewnice szybko wytwarzają ciepło, przez co umożliwiają ogrzewanie nawet dużych powierzchni. Ich zaletą jest także prosta budowa, która powoduje, że ewentualne usunięcie usterki jest bardzo łatwe dla osoby posiadającej wiedzę w tym zakresie.


Ogrzewnictwo a ekologia

Ogrzewnictwo to jedna z dziedzin, które najbardziej powodują wydalanie do środowiska zanieczyszczeń różnego rodzaju mających bardzo groźne konsekwencje nie tylko dla natury, ale i dla człowieka. Czy ogrzewanie w sposób ekologiczny jest możliwe, jeśli już w tak zaawansowanym stopniu zniszczyliśmy naturę? Jak się okazuje, z roku na rok pojawia się coraz więcej propozycji co do możliwości ogrzewania pomieszczeń w bardzo ekologiczny sposób, w minimalnym stopniu szkodzącym środowisku naturalnemu. Dobrym przykładem jest pod tym względem kocioł olejowy, który emituje do atmosfery o wiele mniej zanieczyszczeń niż tradycyjny kocioł węglowy. Być może w przyszłości więc będziemy świadkami prawdziwego przełomu w tej dziedzinie.


Poznaj historię kominków

Najstarsze kominki były znacznie większe, budowane na planie półkola z okapem podobnej wielkości. Umieszczano je najczęściej przy ścianach szczytowych, co ułatwiało prawidłowe wyprowadzenie komina. Budowane były z ciosów kamiennych, powierzchnia paleniska wykładana była najczęściej cegłą. Z czasem wymiary kominków uległy pomniejszeniu. Było to możliwe po udoskonaleniu wydajności kominków, przez pochylenie ścian bocznych pod kątem 45° i zmniejszeniu głębokości wlotu do kanału dymowego. Oprawy zaczęto wykonywać z marmuru lub brązu. Najwspanialsze oprawy kominków pochodzą z okresu renesansu.

Do typowego wyposażenia kominków należał: ekran osłaniający palenisko, żelazne uchwyty na łuczywo, pogrzebacz oraz wilki (stojaki na drewno do opału). Kominki o nowoczesnej konstrukcji stosowane są coraz częściej w domach jednorodzinnych, zajazdach i podobnych budynkach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kominek



© 2019 http://berno.com.pl/